Akademia NASK
a a a a
Przygody Plika i Foldera (quiz dla klas I-III szkoły podstawowej) - Rozwiązanie
Przygody Plika i Foldera (quiz dla klas I-III szkoły podstawowej) - Rozwiązanie

Przygody Plika i Foldera (quiz dla klas I-III szkoły podstawowej) - Rozwiązanie

0 / 15 poprawnych

 1. Internet to:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Internet to inaczej sieć komputerowa, czyli wiele połączonych ze sobą komputerów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej posłuchaj, co pod pojęciem Internetu rozumieją Twoi rówieśnicy, a także Plik i Folder – bohaterowie filmu „Przygody Plika i Foldera w Sieci”: http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html (scena 2, „Co to jest Internet?”). Na tej samej stronie możesz także dowiedzieć się, jak działa Internet (audiobook „Poznaj Internet”, scena 2), a także do czego służy Internet (audiobook „Poznaj Internet”, scena 3 i 4).

 2. Kiedy korzystasz z Internetu najważniejsze jest:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Podczas korzystania z Internetu najważniejsze jest, aby mieć zainstalowany program antywirusowy. Pomoże on zabezpieczyć Twój komputer przed atakiem wirusów i hakerów. Chcesz dowiedzieć się więcej o internetowych zagrożeniach – posłuchaj co o tym mówi Plik i Folder. Więcej: http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html (audiobook „Poznaj Internet”, scena 5).

 3. Bezpieczne hasło komputerowe i internetowe składa się z:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Twoje komputerowe hasło to Twoja tajemnica, której powinieneś strzec, jak oka w głowie. Pamiętaj, że jeśli nie chcesz żeby ktoś odgadł hasło, to musi być ono trudne. Najlepiej zatem, jak będzie składać z różnych liter, cyfr i znaków. Jeśli użyjesz swojego imienia i nazwiska w haśle, to prawdopodobnie Twoi koledzy je odgadną.

 4. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Dzień Bezpiecznego Internetu to taki dzień, który co roku obchodzimy w całej Europie w lutym. Z okazji tego dnia podejmowane są bardzo różne działania, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

 5. 12 w systemie Pegi oznacza:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Pegi to inaczej europejski system oceniania gier komputerowych. Znajdujące się na opakowaniu gry oznaczenia Pegi mówią o tym, czy dana gra jest dla Ciebie odpowiednia czy nie. Jeśli na grze znajduje się liczba 12 w systemie Pegi oznacza to, że gra ta jest dozwolona dla osób powyżej 12 roku życia. Dla młodszych osób może być na przykład za trudna. Więcej o systemie Pegi możesz poczytać na stronie: http://www.pegi.info/pl/.

 6. Prawdą jest, że:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Pamiętaj, że nigdy nie powinno ufać się osobom poznanym w Internecie. Nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w sieci. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary. A co na ten temat mówią Plik i Folder? Posłuchaj – http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html (film „Przygody Plika i Foldera w sieci”, scena 4 „Ola w opalach”).

 7. Botnet to:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Botnet to sieć tysięcy zarażonych i  przejętych przez cyberprzestępców  komputerów w Internecie, zwanymi odtąd potocznie komputerami 'zombie'. Botnet służy przestępcom między innymi do rozsyłania spamu, blokowania serwerów (np. rządowych, e-bankowych) - tzw. ataki DDoS. Komputer 'zombie' na rozkaz centrum sterowania botnetem budzi się i dołącza do armii innych zarażonych komputerów - bez wiedzy swego właściciela aby realizować nielegalną działalność użytkowników botnetu. Pamiętaj! Zarażony komputer już nie pracuje dla Ciebie tylko dla kogoś zupełnie innego...

 8. Spam to:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Spam to niechciane wiadomości i reklamy. Rozsyłany jest najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej. Posłuchaj co na temat spamu mówią Plik i Folder - http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html (audiobook „Poznaj Internet”, scena 5).

 9. Kiedy coś mnie zaniepokoi podczas surfowania:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Pamiętaj, że zawsze kiedy coś Cię zaniepokoi lub przestraszy w Internecie powiedz o tym swoim rodzicom albo innej zaufanej osobie dorosłej. A jeśli otrzymałeś wulgarną lub niepokojącą wiadomość, nie odpowiadaj na nią, a najlepiej pokaż ją rodzicom. Jeśli ktoś w Internecie zadaje Ci krępujące pytania, obraża, dostajesz niemiłe wiadomości, koniecznie poinformuj o tym dorosłych i zgłoś się do www.helpline.org.pl, tam uzyskasz fachową pomoc. Gdy w Internecie trafisz na niepokojące treści niezgodne z prawem, zgłoś je anonimowo do www.dyzurnet.pl.

 10. Siecioholizm to:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Siecioholizm to inaczej nadmierne korzystanie z Internetu. Pamiętaj, że zbyt długie korzystanie z komputera może zaszkodzić Twojemu zdrowiu, pogorszyć kontakty z kolegami lub pogorszyć wyniki w szkole. Spędzaj swój wolny czas także poza komputerem. Ustal sobie limit czasu, który poświęcasz w Internecie i postaraj się go nie przekraczać.

 11. Bohaterami filmów są:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Bohaterami każdego z filmów są Plik i Folder, którzy poprzez swoje rozmaite przygody wprowadzają małego widza w wirtualny świat, uczą mądrego i bezpiecznego korzystania z komputera oraz Internetu. Proponuję obejrzeć pierwszy odcinek „Przygód Plika i Foldera w Sieci” http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html

 12. Pies Foldera nazywał się:

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Jeśli chcesz wiedzieć jak nazywa się ten pies posłuchaj co śpiewają o nim bohaterowie filmu kliknij http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html

 13. Plik wszystko wiedział o Internecie.

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Niestety Plik mało wie o sieci i musi się jeszcze dużo nauczyć. Na szczęście przyjaźni się Folderem, który pomaga koledze poznać tajniki Internetu. Możesz obejrzeć filmiki o przygodach internetowych bohaterów, w których opowiedzą Ci co to jest Internet, jakich zasad trzeba przestrzegać by być bezpiecznym oraz jak radzić sobie z problemami technicznymi w pracy z komputerem. http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html

 14. Folder opowiadał Plikowi czym jest Internet.

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. O Internecie czyli sieci komputerowej opowiadał Folder. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej posłuchaj, co pod pojęciem Internetu rozumieją Twoi rówieśnicy, a także Plik i Folder – bohaterowie filmu „Przygody Plika i Foldera w Sieci”: http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html (scena 2, „Co to jest Internet?”). Na tej samej stronie możesz także dowiedzieć się, jak działa Internet (audiobook „Poznaj Internet”, scena 2), a także do czego służy Internet (audiobook „Poznaj Internet”, scena 3 i 4).

 15. Folder powiedział, że pierwsza sieć komputerowa powstała w Stanach Zjednoczonych.

  Odpowiedź niepoprawna

  Zła odpowiedź. Pierwsza sieć komputerowa powstała w Stanach Zjednoczonych. Historia Internetu zaczyna się w końcu lat sześćdziesiątych. Wtedy to rząd amerykański rozpoczął projekt badawczy mający stworzyć sieć komunikacyjną dla wojska. W ramach tych działań połączono kilka uniwersytetów stanowych, rozpoczynając rozwój Internetu. Tak powstałą sieć nazwano ARPANET. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej posłuchaj, co pod pojęciem Internetu rozumieją Twoi rówieśnicy, a także Plik i Folder – bohaterowie filmu „Przygody Plika i Foldera w Sieci”: http://akademia.nask.pl/projekt-38/o-nas.html (scena 2, „Co to jest Internet?”). Na tej samej stronie możesz także dowiedzieć się, jak działa Internet (audiobook „Poznaj Internet”, scena 2), a także do czego służy Internet (audiobook „Poznaj Internet”, scena 3 i 4).

Czy chcesz otrzymać imienny dyplom z wynikiem quizu?

Zobacz pozostałe quizy

Przygody Plika i Foldera (quiz dla klas I-III szkoły podstawowej)
Plik i Folder – odkrywcy Internetu (quiz dla klas IV-VI szkoły podstawowej)
OUCH! - Quiz z podstaw cyberbezpieczeństwa
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
do góry Menu Strony