Akademia NASK
a a a a
Plik i Folder – odkrywcy Internetu (quiz dla klas IV-VI szkoły podstawowej) - Rozwiązanie
Plik i Folder – odkrywcy Internetu (quiz dla klas IV-VI szkoły podstawowej) - Rozwiązanie

Plik i Folder – odkrywcy Internetu (quiz dla klas IV-VI szkoły podstawowej) - Rozwiązanie

0 / 11 poprawnych

 1. Wskaż, która z poniższych sytuacji może świadczyć o tym, że Twój kolega nadmiernie korzysta z internetu:

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: A)

  Zła odpowiedź. Pamiętaj o tym, że internet może być wykorzystywany w pozytywny sposób – jako źródło informacji lub rozrywki. Jeżeli jednak zaniepokoi Cię intensywność korzystania z internetu czy telefonu przez twoich kolegów/koleżanki to przyjrzyj się czy wpływa to negatywnie na ich zachowanie w szkole, relacje z kolegami. Jeżeli zaniedbują naukę w szkolę, relacje z przyjaciółmi, są rozdrażnieni gdy nie mogą skorzystać z sieci, prawdopodobnie oznacza to, że nadmiernie korzystają z komputera i należy im pomóc.

 2. W filmie „Plik i Folder – Odkrywcy Internetu” w odcinku 1. „Fajna zabawa ale…” (link: http://akademia.nask.pl/projekt-38//materialy-edukacyjne/plik-i-folder-odkrywcy-internetu.html) Tomek jest uzależniony od gier komputerowych. Wyobraź sobie że jesteś jego kolegą i niepokoi Cię ta sytuacja. Jak myślisz co mógłbyś zrobić by mu pomóc?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: B)

  Zła odpowiedź. Nie ignoruj sytuacji w której Twoja koleżanka lub kolega nadużywa komputera, z czasem problem może stać się poważniejszy. Reaguj gdy zauważysz, że bliska Ci osoba zbyt wiele czasu spędza przed komputerem i rezygnuje na rzecz komputera z kontaktów koleżeńskich i swoich wcześniejszych zainteresowań. W odcinku 1. Filip dobrze postąpił zgłaszając problem swoim rodzicom. Pamiętaj, że w takich sytuacjach możesz także skorzystać z pomocy bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111, www.116111.pl.

 3. Bliska Ci osoba, według Ciebie, spędza zbyt wiele czasu w internecie. Jak możesz ją zachęcić aby spędzała mniej czasu przed komputerem lub w sieci?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: C)

  Zła odpowiedź. Odłączenie internetu lub zabranie komputera może skończyć się kłótnią lub nawet końcem przyjaźni. Nie możesz również zmuszać kolegi lub koleżanki do spędzania czasu na aktywnościach, które tylko Tobie sprawiają przyjemność. Planując wspólny czas poza siecią zastanów się co bliskiej Ci osobie wcześniej sprawiało przyjemność, pomyśl z czego zrezygnowała na korzyść komputera lub czego by chętnie spróbowała.

 4. Masz do odrobienia pracę domową do szkoły, którą jest wypracowanie z omawianej właśnie lektury. Co robisz?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: C)

  Zła odpowiedź. Można korzystać z internetu przy odrabianiu prac domowych. Ważne jednak aby sprawdzać kilka źródeł oraz to czy informacje znalezione w sieci są prawdziwe. Nie należy ufać bezgranicznie treściom znalezionym online. Zawsze można też poprosić o pomoc rodziców. W odcinku 2. „Nie ufaj bezgranicznie Sieci” Ola skopiowała wypracowanie z sieci nie czytając go i w efekcie klasa się z niej śmiała. (link: http://akademia.nask.pl/projekt-38//materialy-edukacyjne/plik-i-folder-odkrywcy-internetu.html)

 5. Tata proponuje Ci wspólne wyjście do kina. Wiesz, że masz do odrobienia dużo lekcji na następny dzień ale również chętnie poszedłbyś/abyś na film. Co robisz?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: C)

  Zła odpowiedź. Rodzice nie zawsze wiedzą ile masz zadane, a wspólne wyjście do kina można zaplanować na inny dzień. To jest Twoim obowiązkiem by na czas przygotować prace domowe do szkoły. Korzystanie z gotowców znalezionych w sieci może mieć przykre konsekwencje tak, jak to miało miejsce w przypadku Oli w odcinku 2. „Nie ufaj bezgranicznie sieci” (link: http://akademia.nask.pl/projekt-38//materialy-edukacyjne/plik-i-folder-odkrywcy-internetu.html).

 6. Nie chce Ci się odrabiać zadanej pracy domowej. Koleżanka wysłała Ci linka do strony z gotowym wypracowaniem i poradziła Ci je ściągnąć. Jak postępujesz?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: C)

  Zła odpowiedź. Można pomagać sobie wzajemnie przy odrabianiu lekcji. Trzeba pamiętać jednak o tym, że każda praca musi być napisana samodzielnie. W odcinku 2. „Nie ufaj bezgranicznie sieci” kilka osób poszło za radą Oli i skopiowało wypracowanie ze strony internetowej (link: http://akademia.nask.pl/projekt-38//materialy-edukacyjne/plik-i-folder-odkrywcy-internetu.html).Gdy nauczyciel zorientuje się, że niektóre fragmenty pracy skopiowaliśmy z internetu lub od siebie nawzajem może mieć to przykre konsekwencje.).

 7. Nie chce Ci się odrabiać zadanej pracy domowej. Koleżanka wysłała Ci linka do strony z gotowym wypracowaniem i poradziła Ci je ściągnąć. Jak postępujesz?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: B)

  Zła odpowiedź. Opisany powyżej przypadek jest przykładem cyberprzemocy. Jeżeli jesteś jego świadkiem nie przechodź obojętnie. Należy reagować natychmiast, bo tam gdzie większość się śmieje jest też i osoba, której sprawia to przykrość. Postaraj doprowadzić do tego, że zdjęcie zniknie z sieci. Możesz porozmawiać z osobą, która zdjęcie zamieściła lub poprosić o pomoc dorosłego. Możesz też skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111, www.116111.pl. W odcinku 3. „Głupi żart” Filip dał przykład postępowania, które można naśladować - zareagował od razu prosząc kolegów z klasy o niereagowanie na zdjęcie ośmieszające Ulę, które zamieścił w internecie Max.

 8. Koleżanka z klasy nie zaprosiła Cię na swoją imprezę urodzinową. Jesteś na nią zły i wpadasz na pomysł:

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: A)

  Zła odpowiedź. Staraj się zawsze wyjaśnić przyczynę danej sytuacji, nie reaguj pochopnie. Zemsta może tylko pogorszyć wasze relacje i wyrządzić przykrość wam obojgu. Pamiętaj, że nie wolno zamieszczać w internecie czyjegoś zdjęcia bez jego zgody. Raz umieszczone w sieci zdjęcie może tam zostać na zawsze i ciężko je będzie potem usunąć. W odcinku 3. „Głupi żart” Max zrozumiał, że źle postąpił zamieszczając zdjęcie Uli w sieci oraz że ten niewinny żart wyrządził jej dużą przykrość.

 9. Ubrałaś do szkoły nowy sweter od babci, który bardzo się rzuca w oczy ale Tobie się bardzo podoba. Koleżanka robi Ci zdjęcie telefonem i wrzuca bez Twojej wiedzy na Facebooka. Następnego dnia rano widzisz przykre komentarze pod tym zdjęciem. Co robisz?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: A)

  Zła odpowiedź. Zemsta nigdy nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie konfliktu. Prowadzi tylko do pogorszenia sytuacji i relacji koleżeńskich. Jeżeli wiesz kto zamieścił Twoje zdjęcie w internecie postaraj się porozmawiać z ta osobą i poproś o jego wykasowanie. W przypadku braku reakcji warto również zwrócić się z prośbą o usunięcie zdjęcia do administratora strony internetowej, na której zdjęcie to zostało zamieszczone. Nie bój się również skorzystać z pomocy dorosłych – rodziców, wychowawcy, pedagoga szkolnego. Możesz również skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111, www.116111.pl.

 10. Twoja koleżanka Ania ma nietypowe hobby – zbiera znaczki od kiedy dostała od swojego dziadka pierwszy album. Część klasy się z niej śmieje i nie chce spędzać z nią wspólnie czasu bo myślą że zbieranie znaczków to obciach. Ani jest przykro. Jak możesz jej pomóc?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: C)

  Zła odpowiedź. Ignorowanie tego, że ktoś jest wykluczony z grupy nie jest dobrym rozwiązaniem. Pomyśl jak Ty byś się czuł/a na miejscu tej osoby. Postaraj się porozmawiać z nią i zastanów się jak możesz jej pomóc. Dowiedz się co lubi i czym się interesuje. W przypadku braku zrozumienia wśród szkolnych kolegów można spróbować znaleźć w sieci ciekawe metody na wyrażenie siebie i znalezienie osób o podobnych do nas zainteresowaniach. Ważne jest jednak by robić to z głową i nie ufać bezgranicznie osobom spotkanym w sieci ani nie zawierzać w pełni temu co wyczytamy online.

 11. Bardzo lubisz rysować, masz album pełen rysunków, które chętnie byś pokazał/a kolegom z klasy. Niestety Twoi koledzy i koleżanki nie podzielają Twoich zainteresować. Co możesz zrobić?

  Odpowiedź niepoprawna
  Poprawna odpowiedź: A)

  Zła odpowiedź. Nie warto rezygnować z zajęć, które sprawiają nam przyjemność. Nie zawsze znajdziemy zrozumienie wśród rówieśników, ale nie należy rezygnować. Internet może być świetnym miejscem na wyrażenie siebie i pokazanie innym czym się zajmujemy i co nam sprawia przyjemność. Dzięki sieci możemy również znaleźć inne osoby o podobnych do naszych zainteresowaniach. Ważne jest jednak by zachować ostrożność - nie ufać bezgranicznie osobom spotkanym w sieci ani nie zawierzać w pełni temu co wyczytamy online.

Czy chcesz otrzymać imienny dyplom z wynikiem quizu?

Zobacz pozostałe quizy

Przygody Plika i Foldera (quiz dla klas I-III szkoły podstawowej)
Plik i Folder – odkrywcy Internetu (quiz dla klas IV-VI szkoły podstawowej)
OUCH! - Quiz z podstaw cyberbezpieczeństwa
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
do góry Menu Strony